Úvod | | Košík | Kontaktujte nás 602 740 605
= Garance nejnižší ceny jachtařských potřeb z nerezu A2, A4 -> šekle, napínáky, karabiny, kotvy a řetězy. Pokud koupíte stejné zboží jinde levněji vyplatíme Vám formou slevy rozdíl při dalším nákupu u nás.=

Navtex a přístroje

Co je NAVTEX

 

NAVTEX = NAVigational Information over TEleX

Celosvětový systém pro vysílání námořních navigačních, meteorologických a varovných zpráv NAVTEX zařazen do základního souboru prostředků v rámci globálního záchranného a bezpečnostního systému GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System), který je v provozu od 1. února 2007.

 

Základní vlastnosti systému Navtex

Při plavbách po mořích či oceánech nastávají situace, kdy není snadné nalézt vysílání či přijímat zprávy. Většina rádiového vysílání meteo zpráv a předpovědí bývá často poskytována jen v místním jazyce, což vše ještě více komplikuje. Pokud nemáme VHR radiotelefon či mobilní telefon, jsme odkázáni na to co si myslíme, vidíme a na naše zkušenosti a znalosti. A nakonec ne všechny vysílané informace jsou vždy použitelné pro plavbu.

Naproti těmto skutečnostem informace poskytované celosvětovým systémem NAVTEX nás v angličtině průběžně a dostatečně informují jak o meteorologické situaci a jejím vývoji, tak dávají varování před bouří a poskytují další důležité informace pro bezpečnou plavbu.

 

Příjímač Navtexu k PC a notebooku - Wetterinfobox

Německá firma MÖRER SCHIFFSELEKTRONIK, Reinhold Mörer e. K vyrábí minipřijímače systému Navtex, určené pro připojení k počítači. Příjem zpráv Navtexu tímto způsobem bude nejvýhodnější především tam, kde je počítač součástí lodě a kde zastává i další funkce v informačním a řídicím systému. V současné době již běžně bývá i na charterových plavbách notebook a lze jej tedy využít ve spojení s tímto zařízením také pro příjem Navtexu.

WIB2
je jedním z těchto digitální přijímačů s vestavěnou feritovou anténou o rozměrech 90x57x23 mm. Umožňuje příjem obou kanálů celosvětového systému pro vysílání námořních navigačních, meteorologických a varovných zpráv NAVTEX na frekvencích 490 kHz a 518 kHz. Přístroj se připojuje k počítači přes USB, z kterého je i napájen, a z kterého si dobíjí vestavěné akumulátory. Ty vystačí na cca tři dny provozu v režimu příjmu bez nutnosti připojení k PC, nebo dobití přes adaptér. Pokud si ale chceme zprávy prohlédnou, musíme si je do počítače stáhnout. Práce s přijatými zprávami v počítací ale poskytuje daleko větší komfort a možnosti dalšího zpracování přijatých zpráv, než běžné Navtexové přijímače. Za shlédnutí stojí i demo softwaru, na stránkách výrobce http://www.wetterinfobox.com/wib2demo/index.htm , který umí přehledně třídit přijaté zprávy podle jejich formátu. Tento program pro zpracování zpráv Navtexu dále obsahuje i vysílací schéma všech oblastí NAVAREA včetně koordinátů, kódů a vysílacích časů jak národních vysílačů na 490 kHz tak i vysílačů v rámci GMDSS vysílajících hlášení v angličtině na 518 kHz . Hlášení jsou ukládána v počítači ve HTML a software spolupracuje se všemi běžnými operačními systémy. Paměť přístroje je 762000 znaků. Napájet lze také přístroj přes adaptér z 12/24 V nebo 230V.

 

WIB2D
Je poslední a nejnovější z řady nabízených přístrojů, který ovšem není primárně určen pro připojení k PC. Je to nejvyšší model z této řady přijímačů. Je to samostatný přístroj o rozměrech 103x62x26,5 mm, který se vejde pohodlně do ruky. Má LCD  displej o rozměrech 128x64 pixelů pro zobrazování zpráv a paměť paměť 256 kB pro Navtex, 64kB pro záznam tlaku vzduchu, vestavěný akumulátor na cca 3,5 dne provozu a barograf. . Umožňuje příjem obou kanálů celosvětového systému pro vysílání námořních navigačních, meteorologických a varovných zpráv NAVTEX na frekvencích 490 kHz a 518 kHz. Přístroj se připojuje k počítači přes USB, z kterého je i napájen, a z kterého si dobíjí vestavěné akumulátory.WIB3
Je další přijímač od stejného výrobce, v podstatě velice podobných parametrů jako WIB2 . Navíc umí přijímat německou meteorologickou službu DWD ( Deutscher Wetterdienst), která je zachytitelná do vzdálenosti 300Nm okolo Hamburku. Ta vysílá předpovědi pro Balt, Severní moře a Ijsselmeer vysílané na frekvenci 147,3 kHz. Navíc měří tlak a integrovaným barografem umí zaznamenat a graficky zobrazit jeho až sedmidenní průběh. Barometr má i akustickou a optickou signalizaci pro rychlé změny tlaku. Citlivost barometru je 0,1hPa. Akumulátory přístroje stačí na provoz v režimu příjmu až sedm dní, datová paměť přístroje je 1000000 znaků.

WIB1
Je nejjednodušší variantou přijímače Wetterinfobox pro napojení na PC, který firma nabízí. Je určen pouze pro příjem DWD ( Deutscher Wetterdienst ) z Hamburku a její předpovědi pro Balt, Severní moře a Ijsselmeer vysílané na frekvenci 147,3 kHz s možností příjmu do vzdálenosti 300Nm okolo Hamburku.WIBE - WETTER INFOBOX EUROPE
Je to novinka výrobce v kategorii těchto minipřijímačů určených pro příjem Navtexu a meteorologických map ve spojení s PC, která se dostane na trh tento měsíc. Je to kombinovaný speciální přijímač s možností příjmu na frekvencích 147,3kHz, 490kHz, 518kHz a s proladitelným pásmem 3,8MHz – 14,5MHz. Umí dekódovat RTTY pro hlášení německé DWD (Deutscher Wetterdienst) na krátkých i dlouhých vlnách, Sitor pro oba kanály Navtexu a příjem synoptických map. Dále má i barograf jako WIB3. Přístroj o rozměrech 130x45x90mm se opět připojuje k počítači přes USB. Přijímač již vyžaduje venkovní anténu jejíž svod se připojuje přes konektor 50 Ohmů. Má rozšiřitelnou paměť a spolupracuje s Windows 2000, XP, VISTA. Je napájen z 12V, a spotřeba přístroje je cca. 80-120 mA.


WIBD
Je poslední z řady nabízených přístrojů, který ovšem není určen pro připojení k PC. Je to samostatný přístroj o rozměrech 107x65x31 mm, který se vejde pohodlně do ruky. Má LC displej o rozměrech 240x160 pixelů a paměť 512000 znaků, vestavěný akumulátor na 2,5 dne provozu a barograf. Přijímá pouze hlášení německé DWD (Deutscher Wetterdienst) na 147,3 kHz, tedy jen předpovědi pro Balt, Severní moře a Ijsselmeer s možností příjmu do vzdálenosti 300Nm okolo Hamburku.

Informace poskytované systémem NAVTEX lze tedy přijímat klasickými přijímači, nebo pomocí těchto levnějších přijímačů ve spojení s počítačem( pomineme-li "zkušební" příjem pomocí rádia a počítače přes zvukovou kartu s příslušným programem). Obě možnosti mají své pro i proti. Informace z klasického Navtexové přijímače jsou po dobu zapnutí neustále dispozici, přijímače mají ale omezenou kapacitu paměti, kdy při jejím naplnění pak nové zprávy přemazávají staré. Mají komplikovanější obsluhu a jsou drahé. U zařízení s tiskárnou budeme ještě potřebovat zásoby termopapíru.
Naproti tomu se příjem pomocí minipřijímače ve spojení s PC jeví jako levnější alternativa zvláště tam, kde počítač z nějakého důvodu na palubě lodi už je. Na druhou stranu však počítač není příliš odolný vůči agresivnímu prostředí na moři, je to další zařízení s možností poruchy a bez něj se na hlášení Navtexu nepodíváte. I spotřeba energie počítačem může být rozhodující. Pokud by měl počítač sloužit pouze k příjmu Navtexu, bude z bezpečnostního hlediska v současné době pořád lepší volit samostatný klasický přijímač s displejem a tiskárnou, kdy průběžně obdržíme informace o meteorologické situaci včetně varování před bouří a další důležité informace pro bezpečnou plavbu automaticky v čase vysílání.

Pro zajímavost německá DWD vysílá i kódované informace o větru pro část oblasti Nordsee, Ostsee a Ijsselmeer. Přijímače WIB1-, WIB3- a WIBE jsou schopny je přijmout, dekódovat a zobrazit v počítači ve formě mapy s pozicemi meteorologických stanic a meteorologických lodí nebo bójí s možností zobrazení informací o větrech přímo v mapě. Ty se v detailu zobrazí po najetí kurzorem na jejich pozici.